5 Dakikada Stresten Arınmanın 10 Kolay Yolu

Paylaş

Stresten kurtulma çabasını düşünmek bile sizi strese mi sokuyor? Korkmayın, stresten arınmak çok fazla zaman alan bir olay değil. Kendinizi yıpranmış hissediyorsanız, sakinleşmek için uygulayabileceğiniz basit ve hızlı çözümleri mevcut. Stres seviyenizin arttığını hissettiğiniz an, şimdi söyleyeceğimiz tüyolara ufak bir zaman ayırmayı deneyin.

1)  GÜLÜMSEYİN: Biliyoruz büyük ihtimalle gülümsemek stresliyken pek içinizden gelmiyor fakat siz yine de bir şans verin. Hissetmediğiniz anda bile gülümsemek ruh halinizi yükseltebilir. Bir sırıtmanız bile sorunlarınızın eriyip gitmesine neden olur. Hadi şimdi deneyin!

2)  EV YAPIMI MASAJ: Kendinize 5 dakika ayırın ve masanızda otururken bile kendinize masaj yapın. Alabileceğiniz basit bir masaj aleti veya sadece bir tenis topuyla bile kendinize masaj yapıp ruh halinizi rahatlatabilirsiniz.

3)  ESNEYİN: Masanızın başında uygulayabileceğiniz başka basit bir çözüm yolu. Omuzlarınızı, boynunuzu ve sırtınızı esneterek kendi mini-pilates dersinizi uygulayabilirsiniz. Tam 5 dakikada bütün stresinizi yok edebilirsiniz.

4)  NEFES: Sadece birkaç derin nefes bile bütün tansiyonunuzu azaltıp, stresten arınmanıza yardımcı olabilir. Yoğun oksijen sebebiyle vücut kendisini rahatlamaya zorlar ve kan basıncını düşürerek stresi azaltır ve vücudun bazı semptomlara reaksiyon göstermesine yardımcı olur.

5)  ARKADAŞINIZI ARAYIN: Bazen rahatlamak için içinizi dökmeniz gerekir ve iyi bir arkadaştan daha iyi dinleyici kim olabilir? Hadi içinizdeki sıkıntıyı sevdiğiniz bir kişiye dökün. Sakinleşmenize ve olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanıza yardımcı olur. Hatta ek olarak gülümsemenize de…

6)  YÜRÜYÜŞE ÇIKIN: Egzersiz yapın. Yavaş yavaş yapsanız bile stresten arınmanın ve endorfin salgılamanın mükemmel bir yoludur. Beyninizde bulunan “iyi hissetme kimyasalları” harekete geçer. Eğer stres altında ezildiğinizi hissederseniz, hiç vakit kaybetmeden kendinizi dışarıya atın ve yürümeye başlayın. Kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi fark edince çok şaşıracaksınız.

7)  TATLI KOKULAR: Bazı kokular sakinleşmenize veya kendinizi enerjik hissetmenize sebep olur. Mesela lavanta sizi sakinleştirebilirken, nane sizin odaklanmanızda yardımcı olur. Neden size yardımcı olabilecek favori kokulu ürünlerinizi yanınızda bulundur muyorsunuz? Stresi hissettiğiniz an sadece bu kokuları koklayarak bile anında sakinleşme duygusunun farkına varacaksınız.

8)  HAYALİNİZDE CANLANDIRIN: Stres dolu bir günden fiziksel olarak uzaklaşamıyorsanız, zihinsel olarak kaçmayı deneyin. Şu anda gözlerinizi kapatın ve en sevdiğiniz yerde rahatladığınızı hayal edin. Ne zaman stresten uzaklaşmak için ufak bir kaçamağa ihtiyacınız olursa, zihninizde bulunan bu sihirli dünyaya istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

9)  MÜZİK DİNLEYİN: Sizi en rahatlatacak müzikleri seçin. Bu müzikleri bilgisayarınızda, arabanızda ve telefonunuzda acil durum için depolayın. Stres dolu bir anda kendinizi özenle seçtiğiniz müziğe kaptırın ve sorunlarınızdan uzaklaşın.

10)  GÖZLERİNİZİ KAPAYIN: Bazen sadece gözlerinizi kapayıp derin nefes almak bile stres dolu bir günde muhteşem bir etki bırakabilir. Günde bu yöntemi birkaç kere tekrarlamanız, vücut ve zihin olarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Gördünüz mü?  Hayatınızda bulunan stresi kontrol etmek için çok fazla efor harcamaya gerek yok. Sağda solda sadece 5 dakika harcayarak çok daha sakin ve odaklanmış biri olabilirsiniz. Artık madem bu kadar sakinlik bilincine sahipsiniz, neden hayatınızda haftalık planlı bir pilates dersine yer vermiyorsunuz? Vücudunuz ve zihniniz size minnettar kalacak.


YORUM YAP